Kako to?

Kako da identifikujete koronavirus?

Sigurno ste zabrinuti zbog koronavirusa koji je izazvao paniku u cijelom svijetu. Koronavirus je porodica virusa koji uzrokuju stanja poput prehlade, MERS, SARS i drugih respiratornih oboljenja. Ako sumnjate da imate koronavirus, ključno je da ostanete kod kuće kako ne biste rizikovali da zarazite druge. Iako za sada nema lijeka za koronavirus, jer je to virusna infekcija koja ne reagira na antibiotike, možete liječiti svoje simptome kako biste se osjećali malo bolje.

Metod 1. Posmatrajte simptome

  1. Provjerite respiratorne simptome poput kašlja i curenja iz nosa. Budući da je koronavirus respiratorna infekcija, kašalj, sa ili bez sluzi i curenje iz nosa su najčešći simptomi. Međutim, to bi mogli biti i simptomi alergija ili druge respiratorne infekcije, zato pokušajte ne brinuti. Nazovite doktora ako smatrate da bi koronavirus mogao biti razlogom vaše bolesti.
  1. Posmatrajte da li imate i grlobolju zajedno s kašljem. Koronavirus takođe izaziva grlobolju, tako da to može biti znak infekcije. Uobičajeno, grlobolja se pojavljuje rano kod koronavirusne infekcije i nije uzrokovana čestim kašljem, pa razmislite kada je vaša grlobolja počela te da li je uzrokovana koronavirusom.

Odmor je jako bitan

  1. Odmarajte se ako vas boli glava, imate bolove u tijelu ili opšti umor. Slično drugim respiratornim infekcijama, koronavirus može uzrokovati glavobolju, bolove u tijelu i umor. Jednostavno se nećete osećati dobro. Ovi simptomi mogu biti znak koronavirusa ako imate i druge simptome respiratornih bolesti.
  1. Izmjerite da vidite da li imate temperaturu. Budući da je groznica uobičajen simptom koronavirusa, uvijek provjerite temperaturu ako se brinete da ste zaraženi virusom. Groznica iznad 38,0 °C mogao bi biti znak da imate koronavirus ili neku drugu infekciju. Ako imate temperaturu, posjetite svog doktora da razgovarate o vašim simptomima.
  1. Potražite medicinsku njegu ako imate problema sa disanjem ili nedostatak daha. Koronavirus može uzrokovati probleme s disanjem, što je uvijek ozbiljan simptom. Odmah se obratite svom doktoru ili potražite hitnu medicinsku pomoć ako imate poteškoće s disanjem. Možda imate ozbiljnu infekciju, poput koronavirusa.

Metod 2. Uspostavljanje dijagnoze

  1. Posjetite svog doktora ako sumnjate da imate koronavirus. Pridržavajte se uputstava svog ljekara kako biste se oporavili i smanjili vjerovatnoću za širenje infekcije. Ne zaboravite da za koronavirus za sada ne postoji lijek, pa vam tako liječnik ne može propisati liječenje.
  2. Podvrgnite se laboratorijskom testu na koronavirus ako ga vaš liječnik preporuči. Vaš ljekar može uzeti bris iz nosa ilikrvi da provjeri da li imate infekciju. Ovo će im pomoći da isključe ostale infekcije i eventualno potvrde koronavirus. Dopustite liječniku da uzme bris za nos ili uzme krv kako bi mogao postaviti ispravnu dijagnozu.
  3. Hitno zatražite medicinski tretman ako imate problema sa disanjem. Pokušajte da ne brinete, ali ozbiljna koronavirusna infekcija može uzrokovati komplikacije, naprimjer upalu pluća. Ako imate problema sa disanjem, odmah idite do doktora ili hitne pomoći. Ako ste sami, pozovite pomoć kako biste sigurno stigli. Problemi s disanjem mogu biti znak da imate komplikacije, a vaš liječnik može vam pomoći da dobijete tretman koji je potreban za oporavak.

Metod 3. Tretiranje koronavirusa

  1. Ostanite kod kuće kako ne biste rizikovali da zarazite druge. Najvjerovatnije da ste prenosilac, zato je neophodno ne napuštati kuću dok ste bolesni. Udobno se smjestite kod kuće dok se oporavljate od svoje bolesti. Uz to, recite ljudima da ste bolesni kako vas ne bi posjećivali. Ako idete liječniku, nosite masku za lice kako biste spriječili širenje virusa. Ovdje možete kupiti odličnu masku. Posavjetujte se sa svojim ljekarom kako biste saznali kada je sigurno da ćete se vratiti u svoju uobičajenu rutinu. Vjerovatno ćete biti prenosilac barem 10 dana.
  1. Odmarajte kako bi se vaše tijelo oporavilo. Najbolje što možete učiniti za sebe je da se odmorite i opustite dok se vaše tijelo bori protiv infekcije. Kada ležite birajte da iza sebe imate višu podlogu kako biste bili blago odignuti gornjim dijelom tijela. Uz to, uzmite deku u slučaju da vam bude hladno. Podizanje gornjeg dijela tijela pomoći će vam da izbjegnete napade kašlja. Ako nemate dovoljno jastuka, upotrijebite presavijene deke ili peškire.

Upotreba lijekova

  1. Uzmite lijekove koji se izdaju bez recepta za snižavanje temperature i ublažavanje boli. Koronavirus često uzrokuje bolove u tijelu i temperaturu. Srećom, pomoći će vam lijekovi koji se izdaju bez recepta, poput brufena ili paracetamola. Posavjetujte se sa ljekarom kako biste provjerili da li je sigurno da uzimate sredstvo za ublažavanje bolova. Zatim uzmite svoj lijek prema uputama na etiketi.
  1. Upotrijebite ovlaživač zraka za smirivanje grla i dišnih puteva. Vjerovatno ćete imati grlobolju i sluzi, a ovlaživač vam u tom slučaju može pomoći. Para iz ovlaživača zraka vlažiće vam grlo i dišne ​​puteve, što vam može olakšati grlobolju. Uz to, vlaga će vam pomoći razrijeđivati ​​šlajm.

Pijte puno vode

  1. Uzimajte puno tečnosti kako biste pomogli svom tijelu da ozdravi. Tekućine pomažu vašem tijelu u borbi protiv infekcije i prorjeđuje sluz. Pijte vodu, toplu vodu ili čaj koji će vam pomoći da budete hidrirani. Uz to, jedite masne supe da biste povećali unos tečnosti.
Exit mobile version