Lažni i nečisti med je danas postao uobičajena pojava na tržištu. Nažalost, često se ne možemo pouzdati u oznake “čistog meda”. Zbog velike raznolikosti meda i velikog broja šećernih sirupa ili drugih sastojaka s kojima ga proizvođači razrjeđuju, niti jedan kućni test nije potpuno uspješan. Ako je moguće, koristite nekoliko ovih testova da biste dobro pogodili je li vaš med pravi ili ne.
Provjerite med prije kupovine
Ako med uzimate u marketima provjerite naljepnicu, ali nemojte je uzimati zdravo za gotovo. Pored popisa sastojaka potražite ima li aditiva ili dodanih ukusa. Čisti med treba imati samo jedan sastojak: med. Međutim, čak i ako nema drugih sastojaka, proizvođač možda ne govori istinu.
Probajte med ako vam se ponudi uzorak. Kušanje nije precizan način testiranja aditiva, ali ako vam je okus glavna briga, to bi moglo biti sve što vam je potrebno za donošenje odluke. Imajte na umu da “čudan” okus ne mora nužno značiti da med nije čist. Postoje mnoge sorte meda načinjene od nektara različitih cvjetova. Svaka od njih proizvodi različite okuse, pa čak i med jedne košnice može varirati iz godine u godinu jer prikupljaju nektar iz različitih izvora.
Provođenje testova kod kuće
Imajte u vidu da ovi testovi nisu 100% tačni. Koliko god divne i ukusne različite vrste meda jesu isto tako mogu da prevare kada tražite jednostavan test . Različite vrste čistog meda mogu biti različitog stepena gustine, zapaljivosti i drugih karakteristika. Iako se sljedeći testovi temelje na istinitim principima, u praksi mogu variratu u rezultatima. Isprobajte nekoliko ovih testova da biste vidjeli hoće li med „položiti“ nekoliko testova. Većinom ne možete dobiti ništa više od dobre pretpostavke.
U toplu vodu dodajte kašičicu meda. U čašu tople vode dodajte kašičicu meda, uz lagano miješanje ili nikako. Ako je med pomiješan sa određenim vrstama šećernog sirupa, rastopiće se u vodi. Većina vrsta čistog meda, a nažalost i neki koji nisu, zalijepit će se i potonuti poput čvrste kvržice ili ostati zaglavljeni kao kvrga na žlici.
Imajte na umu da se pravi i nečisti med prodaje i u kremastom (ravnomjerno kristaliziranom) obliku ili u čvrstom obliku saća. Njih je uvijek teško rastopiti, bez obzira da li je med čist ili ne.
Zapalite pamučnu gazu ili fitilj svijeće namočen u med. Ovaj test samo provjerava da li je u med dodana voda koja može otežavati sagorijevanje meda. Umočite pamučnu gazu ili pamučni fitilj svijeće u malo meda a zatim otresite višak. Pokušajte zapaliti gazu ili fitilj. Ako lako sagorijeva, onda vjerovatno nema dodane vode, ali može sadržavati druge tvari. Ako ne gori ili umjesto toga stvara zvuk pucanja, moguće da je dodata voda.
Prospite malo meda na papir za brisanje ili papirni ručnik. Ako je med razrijeđen vodom, može se apsorbovati ili ostaviti vlažan trag na upijajućem materijalu, kao što je papir. Čisti med se neće apsorbovati, ali nažalost neće ni med sa primjesama različitih šećernih sirupa.
Raskrinkavanje mitova o čistoći meda
Ne prepuštajte razlučivanje mravima. Mravi će pojesti bilo što slatko i hranjivo, bilo da je čisti med, šećerni sirup ili bilo što slično jednom od to dvoje.
Shvatite da miješanje meda i alkohola nije koristan test. Neki izvori tvrde da će miješanje nečistog meda u metilirani alkohol ili drugi alkohol otopiti nečisti med i otopinu učiniti mliječnom, dok će čisti med ostati na dnu nerazrijeđen. Drugi izvori tvrde upravo suprotno! Ovaj mit datira najmanje iz 1893. godine, a profesionalni pčelari ga još tada nisu prihvatili.
Zadržite skepsu prema tvrdnjama da se pravi med kreće samo u jednom smjeru ili formira oblike. Na internetu postoji nekoliko mitova o tome kako se samo čist med okreće u smjeru kazaljke na satu kada se sipa, ili samo čist med formira šesterokut kad je ostavljen na tanjiru i prekriven vodom. Ne postoje naučni dokazi da će se nečisti med u ovim situacijama ponašati drugačije.
Sami provjerite dodatne tvrdnje. Mnogo anegdota kruži o različitim načinima na koje možete testirati med na čistoću, a mnogi od njih nisu znanstveno testirani. Ako vam neka tvrdnja ima smisla, testirajte je na teglici meda za koju smatrate da je čist. Zatim ga pomiješajte sa agavinim sirupom, šećernim sirupom ili nekim drugim dodanim šećerom i napravite isti test. Ako s pomiješanim sirupom konstantno dobivate drugačije rezultate nego s čistim medom, test bi mogao biti koristan. Imajte na umu da, međutim, niti jedan kućni test ne može otkriti svaki mogući dodatak u medu.