Upravljanje vašim budžetom
Postavite svoje finansijske ciljeve. Razumijevanje onoga na čemu radite pomoći će vam da napravite budžet koji će zadovoljiti vaše potrebe. Želite li otplatiti dug? Štedite li za neku veću kupovinu? Da li samo želite biti financijski stabilniji? Jasno odredite svoje prioritete tako da možete napraviti svoj budžet u koji će se oni uklopiti.
Izračunajte ukupne mjesečne prihode. Pametan budžet je onaj koji prekomerno ne troši vaša sredstva. Započnite s izračunavanjem vašeg ukupnog mjesečnog dohotka. Uključite, ne samo novac od plate, već bilo koji novac koji dobijete tokom mjeseca, bilo da je riječ od honorarnom poslu ili iznajmljivanju prostora.
Trebali biste imati za cilj da ukupna mjesečna potrošnja ne premaši iznos koji ostvarujete mjesečno. Naravno da se dogode hitne situacije i nepredviđene prilike, ali pokušajte postaviti cilj da ne upotrebljavate kreditne kartice za pokrivanje nepotrebnih stavki kada imate malo sredstava na računu.
Izračunajte svoje neophodne troškove. Vaš prvi prioritet u stvaranju boljeg budžeta trebale bi biti one stvari koje je potrebno plaćati svakog mjeseca. Plaćanje ovih troškova trebao bi vam biti prvi prioritet, jer ove stavke nisu samo neophodne za svakodnevno funkcioniranje, već vam mogu dodatno naštetiti plaćanjem zateznih kamata ako ih ne platite u cijelosti i na vrijeme.
Takvi troškovi mogu uključivati vašu hipoteku ili najamninu, komunalije, kao i stvari poput vaših namirnica, plina i osiguranja.
Faktor vaših nebitnih, neegzistencijalnih troškova
Proračuni najbolje funkcioniraju kada odražavaju vaš svakodnevni život. Pogledajte svoje redovne, nebitne troškove i ugradite ih u svoj proračun da biste mogli predvidjeti svoju potrošnju. Ako svakog dana, naprimjer volite popiti kafu u gradu stavite tu stavku u budžet.
Potražite stavke gdje možete uštedjeti. Stvaranje budžeta pomoći će vam da identifikujete stvari koje možete smanjiti iz svojih redovnih troškova i ubaciti u štednju ili dugovanja.
Ne gledajte samo na dnevne troškove. Provjerite stvari poput vaših polica osiguranja, registracije automobila i slično i na taj način uštedite novac.
Pratite mjesečnu potrošnju. Budžet je smjernica za vaše sveukupne navike u trošenju. Vaša stvarna potrošnja će se razlikovati svakog mjeseca, ovisno o vašim ličnim potrebama. Pratite potrošnju koristeći časopis o troškovima, proračunsku tablicu ili čak aplikaciju za budžet koja će vam pomoći da osigurate da ostajete unutar svojih sredstava svakog mjeseca.
Ako i prekoračite vaš budžet nemojte očajavati. Iskoristite priliku da vidite da li ga trebate revidirati kako biste uključili nove troškove. Podsjetite se da se povremeno kretanje izvan cilja događa svima i da možete stići tamo gdje želite biti.
Napravite uštede u vašem budžetu. Tačno koliko ćete uštedjeti ovisit će o vašem poslu, vašim ličnim troškovima i vašim pojedinačnim financijskim ciljevima. Trebali biste imati na umu da svakog mjeseca uštedite nešto, makar vam se činilo i da se radi o malom iznosu. Taj novac obavezno držite na štednom računu odvojeno od vašeg primarnog bankovnog računa.
I male uštede pomoći će vam da se financijski zaštitite ako se pojavi hitan slučaj, poput velikog popravka oko kuće ili neočekivano gubitka posla.