Kako to?

Kako imati bjelje zube?

kako imati bjelje zube?

Iako možda želite da su vam zubi sjajni i bijeli profesionalni tretman izbjeljivanja je skup. Srećom, ako zubi nisu bijeli kao što biste željeli da budu, možete ih i sami učiniti bjeljim. Iako nijedan od ovih prijedloga neće djelovati na isti način kao profesionalne usluge izbjeljivanja, oni mogu pomoći u izbjeljivanju zuba i neće vas koštati mnogo novca. Ovim jednostavnim koracima možete uživati u ljepšem osmijehu za nekoliko sedmica. Pročitajte kako imati bjelje zube.

Upotreba traka za izbjeljivanje

Nabavite trake za izbjeljivanje. Pročitajte i slijedite sva uputstva o bilo kojem proizvodu koji koristite. Ali kupujte siguran proizvod. Neke trake za izbjeljivanje sadrže oštre hemikalije koje bi mogle oštetiti zubnu caklinu i nadražiti vam desni.

Operite zube. Tako ćete ukloniti  nečistoću sa zubi koje bi mogle blokirati gel za izbjeljivanje ili sprečiti pravilno lijepljenje traka. Četkajte, mažite i isperite zube normalno prije pričvršćivanja traka.

Pritisnite trake na zube. Otvorite usta jako kako biste vidjeli sve zube. Skinite papir za podlogu sa jedne trake i pritisnite ljepljivu stranu prema donjem dijelu zuba. Prstom povucite traku kako biste bili sigurni da se potpuno zalijepila. Ako se trakica stegne iznad zuba, preklopite taj dio preko vrha. Zatim napravite isto za svoje gornje zube.

Većina kompleta nema različite trake za vaše gornje i donje zube, ali svejedno dvaput provjerite da biste bili sigurni. Operite ruke prije ovoga.

Držite trake pričvršćene 10-45 minuta. Tačna količina vremena ovisi o tome koliko je jak gel za izbjeljivanje pa ih ostavite toliko dugo koliko stoji u uputstvu. Dok čekate, pokušajte leći s lagano otvorenim ustima.

Odlijepite trake kada bude gotovo. Nakon što prođe tačno vrijeme, lagano ogulite traku. To uradite isto i za drugi dio. Bacite ih i ne upotrebljavajte ih ponovo.

Ostavljanje traka duže od potrebnog ne povećava učinak izbjeljivanja. Jedino čini da hemikalije iritiraju vaše zube i desni.

Isperite usta da uklonite ostatak gela. Koristite vodu ili 50/50 vode i tečnosti za ispiranje usta. Fokusirajući se na prednji dio zuba, kako biste uklonili preostali gel.

Ponavljajte tretman onoliko često koliko proizvođač preporučuje. Različiti proizvodi imaju različita uputstva, u rasponu od dva puta dnevno tokom jedne sedmice, do jedanput dnevno tokom dvije sedmice.

Ako u bilo kojem trenutku osjetite da su zubi pretjerano osjetljivi ili razdraženi kontaktirajte svog stomatologa i pitajte šta biste trebali učiniti.

Čišćenje usta

Koristite pastu za izbjeljivanje. Neki proizvodi na tržištu dizajnirani su za izbjeljivanje zuba. Potražite paste za zube koje sadrže sodu bikarbonu ili hidrogen peroksid, dva glavna sastojka za izbjeljivanje.

Izbjeljujuće paste za zube ne daju trenutne rezultate. Trebat će nekoliko tjedana pranja da biste očistili mrlje na zubima.

Operite zube sode bikarbonom. Proizvodi za izbjeljivanje mogu biti skupi, a jednostavnija i povoljnija opcija je upotreba obične sode bikarbone. U šoljicu stavite malu kašičicu sode bikarbone i dodajte nekoliko kapi vode. Sve zajedno miješajte. Zatim umočite četkicu za zube i perite zube normalno.

Temeljito isperite usta vodom ili sredstvom za ispiranje usta nakon upotrebe sode bikarbone.

Takođe možete dodati sodu bikarbonu u svoju redovnu pastu za zube za sličan efekat. Stisnite normalnu količinu na četkicu za zube i pospite malo sode bikarbone na nju prije četkanja.

Prakticiranje dobre oralne higijene

Perite zube dva puta dnevno za dobro zdravlje zuba. Najbolje vrijeme za pranje je jutro nakon doručka i prije odlaska u krevet. Ako želite prati zube tri puta, učinite to nakon ručka.

Grgljajte vodom za ispiranje usta kako biste još bolje očistili usta. Četkicom se ne uklanjaju sve bakterije u ustima. Nakon četkanja isperite usta još minutu pomoću sredstva za ispiranje usta kako biste spriječili da se zubi zaprljaju.

Zakažite pregled zuba svakih šest mjeseci. Neka vam stomatolog profesionalno očisti zube pri redovnim zakazanim terminima. Ovo će vam pomoći da održavate dobru higijenu zuba, uočite sve šupljine i održavate zube bijelim i zdravim.

Ograničite konzumaciju hrane ili pića koji loše utiču na vaše zube. Najčešći predmeti koji prljaju zube su kafa (posebno crna), crno vino i tamna soda. Ova pića pijte rjeđe kako biste izbjegli žute zube.

Pušenje takođe loše utiče na vaše zube. Prestanite pušiti ili ne započinjte uopće.

Exit mobile version