Rad i prehrana iz vlastitog vrta mogu puno učiniti za poboljšanje vašeg ukupnog zdravlja. Ne samo da možete dobiti toliko potrebnu dnevnu vježbu, već ćete obezbjediti i zdrave obroke zahvaljujući svakodnevnom radu. Ako ste zainteresirani za poboljšanje zdravlja, treba se usredotočiti na redoviti izlazak u svoj vrt. Učeći kako uzgajati biljke i baveći se tjelesnim aktivnostima kako biste ih uzgajali, možete dodati raznolikost i kvalitetu vašoj prehrani, kao i vašoj fizičkoj rutini. Evo nekoliko savjeta kako poboljšati zdravlje vrtlarstvom.
Početak vježbanja u vrtu
Zagrijte se prije vrtlarenja. Kao i kod drugih vrsta vježbanja, važno je zagrijati se prije nego što počnete vježbati u vrtu. Istegnite noge i ruke prije nego što započnete, kako bi bile pripremljene za posao koji je pred vama.
Radite u vrtu redovno. Da biste poboljšali svoje zdravlje vježbanjem u vrtu, to biste trebali činiti redovno. Na primjer, raditi u svom vrtu nekoliko sati tokom sedmice, na primjer, 30 minuta dnevno, može vam pružiti prijeko potrebno vježbanje.
Uzimajući 30 minuta umjerenog vježbanja svakog dana, možete sniziti krvni pritisak i holesterol. Također može pomoći u prevenciji dijabetesa i srčanih bolesti, kao i usporiti razvoj osteoporoze.
Promijenite svoje pokrete. Kao i kod drugih vrsta vježbanja, dobro je varirati vrste pokreta koje radite dok vježbate u vrtu.
Obavljajte kontrolirano savijanje i dizanje. Kada radite u vrtu morate biti oprezni u načinu na koji se podižete i rastežete. Na primjer, koristite pravilnu tehniku podizanja pri premještanju teških vreća zemlje ili gnojiva. To znači korištenje snage vaših nogu, umjesto da ovisi o mišićima leđa.
Uz to, trebali biste čučati umjesto da kleknete kada je to moguće, održavati prirodnu krivinu leđa i izbjegavati uvijanje dok dižete teške terete.
Uložite malo truda. Da bi se vrtlarstvo moglo smatrati vježbom, morate podići rad srca i uložiti malo fizičkog napora dok to radite. To znači da se samo stajanje dok zalijevate vrt zapravo ne računa kao vježbanje.
Neke stvari koje trebate učiniti u vrtu za povećanje brzine otkucaja srca uključuju kopanje, ljuštenje lišća, košenje i okretanje kompostne gomile.
Uživati u svježoj hrani iz vrta
Birajte razne biljke za uzgoj. Kada planirate šta ćete sijati, trebali biste odabrati razne biljke koje će poboljšati vaše zdravlje i promijeniti vašu prehranu. Mnogo različitog voća i povrća omogućit će vam raznoliku zdravu prehranu tokom cijele godine.
Povrće koje se relativno lako uzgaja, ovisno o klimi, uključuje rajčicu, salatu, grašak, grah, tikvice i krastavce. Započnite s nekoliko njih ako ste novi u vrtlarstvu.
Planirajte za različita godišnja doba. Osim uzgoja različitih biljaka, morate planirati i kada se neke biljke trebaju saditi i uzgajati. Postoje specifična vremena kada je potrebno voće i povrće posijati i zasaditi kako bi najefikasnije raslo. To znači da ćete imati nekoliko ciklusa sadnje svake godine, obično u rano proljeće i ranu jesen.
Na primjer, mnoge biljke trebaju biti posađene nakon posljednjeg mraza u proljeće, poput rajčice, tikvica i kukuruza. Međutim, neke biljke mogu izdržati one kasne zime i rane proljetne mrazeve, poput špinata, salate, rotkvice i repe.
Kuhajte domaću hranu na zdrav način. Nakon što uzgojite voće i povrće, važno je da ih kuhate na pravi način. Njihova pravilna kuhanja zadržavat će hranjive tvari u njima i pomoći će vam da izbjegnete dodavanje nezdravih sastojaka u obrok. Općenito, lagano kuhanje povrća i izbjegavanje dodavanja puno masnoće pomoći će vam da najbolje iskoristite svoje povrće.
Usredotočenost na vaše mentalno zdravlje
Povećajte sreću i zadovoljstvo. Ne samo da vrtlarstvo pomaže vašem fizičkom, već može pomoći i vašem mentalnom zdravlju. Rad u vrtu može biti duboko zadovoljavajući projekat koji vam daje osjećaj postignuća i zadovoljstva. Rad u vrtu može čak uzrokovati da vaše tijelo oslobađa određene hormone koji povećavaju sreću i zadovoljstvo.
Otpustiti stres. Provoditi vrijeme radeći u vrtu omogućava vam da očistite um i riješite se stresa. To može biti naročito korisno za one kojima je potrebno vrijeme da se oporave od mentalnog umora.
Zbog toga što vrtlarstvo pomaže u oslobađanju od stresa, zapravo može sniziti krvni pritisak.
Pomozite dugoročnom zdravlju mozga. Ne samo da vrtlarstvo pomaže vašem mentalnom zdravlju, već dugoročno može pomoći zdravlju vašeg mozga. Naprimjer, pokazalo se kako vrtlarstvo sprečava demenciju kod starijih osoba, jer vježba dijelove mozga koji su povezani s učenjem i kreativnošću.