Kako to?

Kako se zaštititi od sunca?

kako se zaštititi od sunca

Sigurno je lijepo izaći i uživati u suncu, a vitamin D koji vam daje sunce može vam pomoći u ukupnom zdravlju. Međutim, previše sunca može biti štetno. Prekomjerno izlaganje suncu može uzrokovati bore, opekotine od sunca i oštećenje kože. Previše sunca također može povećati rizik od raka kože. Kvalitetna krema za sunčanje može vam pomoći da se zaštitite od sunca. Pored ovoga, izbor vaše odjeće može vas spriječiti da se previše izlažete. Trebali biste raditi i na tome da izbjegavate sunce tokom dnevnih sati koliko god možete. Slijedi nekoliko savjeta kako se zaštititi od sunca.

Korištenje krema za sunčanje

Odaberite kremu za sunčanje sa sigurnim SPF. Trebali biste nositi kremu svaki put kad izlazite tokom dana. Obavezno odaberite kremu za sunčanje s dovoljno jakim zaštitnim faktorom od sunca (SPF) da vas zaštiti od UV zraka.

Nanesite kremu za sunčanje 20 do 30 minuta prije nego što napustite dom. Učinite to svaki put kad napuštate kuću tokom dana. To je posebno važno ako ćete biti izloženi suncu duže od 30 minuta.

Ponovno nanesite kremu za sunčanje svaka 2 sata. Pratite koliko dugo ste vani. Trebali biste uložiti napor da ponovo koristite zaštitnu kremu svaka 2 sata kako bi ona ostala efikasna.

Ako ste plivali, možda biste trebali ponovo nanijeti kremu za sunčanje nakon izlaska iz vode, čak i ako dva sata još nisu prošla.

Zaštita odjećom

Ispitajte koliko dobro odjeća štiti od sunca. Kad izlazite na sunce, posebno tokom dugog dana, nosite odjeću koja će blokirati štetne UV zrake. Dobar način za testiranje odjeće je da stavite ruku u odjeću prije nego što je obučete.

Osvijetlite odjeću. Ako ruku možete dobro vidjeti kroz odjeću, ova odjeća pruža malu zaštitu.

Nosite sunčane naočale. Sunčane naočale treba nositi tokom cijele godine, a ne samo ljeti. Obavezno provjerite naljepnicu par sunčanih naočala prije nego što ih kupite. Svake sunčane naočale koje nosite trebaju blokirati 99 do 100% UVA i UVB svjetla.

Nosite šešir. On će pokriti područja poput vašeg vlasišta, na koje je teško nanijeti kremu za sunčanje. Vrhovi ušiju, leđa i vrat biće zaštićeni šeširom.

Nosite odjeću koja pokriva više kože. Trebali biste obući majice s dugim rukavima i duge hlače kako biste se zaštitili od sunca. Neka odjeća zapravo dolazi sa ultraljubičastom zaštitom i označena je ultraljubičastim zaštitnim faktorom (UPF). UPF od najmanje 50 omogućava da samo jedna pedeseta UVB zraka dospije u vašu kožu.

Tokom toplijih mjeseci duža odjeća može biti neugodna. Tokom tih mjeseci budite pažljivi pri nanošenju kreme za sunčanje na bilo koja izložena područja vašeg tijela.

Izbjegavanje sunca

Potražite hlad između 10 ujutro i 16 sati. Tokom ovih sati sunce je na svom vrhuncu. Najvjerovatnije će doći do oštećenja kože u ovo doba dana.

Ako ćete biti vani na suncu, tražite hlad sa drveća, dvorišta i drugih predmeta kad god je to moguće.

Trebate ograničiti izlaganje suncu tokom ovih sati, posebno ako imate osjetljivu kožu.

Poduzmite dodatne mjere opreza u blizini vode, snijega i pijeska. Sunce se ponekad reflektuje od vode, snijega i pijeska. To znači da je i zimi važno zaštititi se od sunca. Vaša šansa za sunčanje se povećava u blizini snijega, vode i pijeska.

Obavezno poduzmite dodatne mjere opreza na tim terenima. Uvijek nosite kremu za sunčanje, sunčane naočale i nosite odjeću koja pokriva vaše tijelo.

Zaštitite se od sunca u zatvorenom i u automobilima. Sunce zapravo može uzrokovati štetu, čak i ako se nalazite unutra. Takođe biste trebali nositi kremu za sunčanje, čak i kada se vozite u automobilu ili sjedite pored prozora u svojoj kući.

Sunce također može prodrijeti kroz prozore u vašem domu, ostavljajući vas izložene UV zracima. Navucite roletne ili ostanite dalje od prozora. Također možete nositi kremu za sunčanje u svom domu.

Exit mobile version