Mnogi proizvodi za čišćenje komercijalnih proizvoda stvoreni su s hemikalijama koje mogu uzrokovati respiratorne probleme, iritacije na koži i čak zagađivati zrak u vašem domu. Umjesto da koristite ove proizvode, prirodno dezinfekcijsko sredstvo možete jednostavno napraviti kod kuće koristeći sastojke poput ocata, medicinskog alkohola i eterična ulja koji pomažu u smanjenju izloženosti kemikalijama, a istovremeno održavaju kuću čistom kao dezinfekcijska sredstva kupljena u trgovini. Savjeti koji slijede mogu vam dobro doći i u situacijama kada u apotekama i trgovinama ne možete kupiti dezinfekcijsko sredstvo kao što je to sada slučaj sa koronavirusom.
Izrada dezinfekcijskih sredstava na bazi ocata
Napravite osnovni sprej na bazi ocata. U staklenu bočicu za prskanje standardne veličine dodajte jedan dio vode, jedan dio ocata i 5-15 kapi 100% eteričnog ulja. Možete koristiti bilo koje eterično ulje čiji miris preferirate ili prilagoditi miris prema tome koju sobi u vašem domu čistite.
Limunsko eterično ulje se tradicionalno koristi za čišćenje kuhinje, jer miris limuna može neutralizirati snažne kuhinjske mirise.
Ulje čajevca i eukaliptusa izvrsni su za neutraliziranje mirisa u kupaonici.
Možda biste radije koristili blaža mirisna eterična ulja poput kamilice ili vanilije u dijelovima svog doma poput dnevne sobe.
Eterična ulja ponekad mogu reagirati u dodiru s plastikom, zbog čega bi trebalo koristiti staklenu bocu sa raspršivačem.
Napravite maramice za dezinfekciju. Ako želite napraviti maramice za dezinfekciju, a ne sprej, slijedite isti recept kao da napravite osnovni sprej od ocata, ali umjesto da sastojke stavite u sprejnu bocu, stavite ih u veliku staklenu teglu i učinite da se sjedine. Izrežite 15-20 komada tkanine u kvadratima od 25 cm i stavite ih u teglu s čistilom.
Pritisnite krpe unutar staklene posude tako da budu potopljene i mogu upiti sredstvo za čišćenje. Zatim stavite poklopac na vrh staklenke i spremite maramice u ormar ili ostavu.
Napravite sprej od sirćeta i sode bikarbone. U čistu zdjelu ili kantu dodajte 4 šolje vruće vode, ¼ čaše bijelog ocata i 2 kašikice sode bikarbone. Miješajte dok se soda bikarbona ne otopi, a zatim prepolovite limun i istisnite obje polovine u rastvor. Ostavite obje kore limuna u smjesu i sačekajte da se ohlade.
Kad se ohlade, dodajte 4 kapi eteričnog ulja limuna ili eterično ulje po vašem izboru. Procijedite smjesu kroz sitno sito za uklanjanje limunske kaše, sjemenki ili kore, a zatim prebacite smjesu u sprejnu bocu.
Izrada dezinfekcijskih sredstava na bazi alkohola
Napravite jednostavni alkoholni sprej. Kombinirajte jedan dio vode i jedan dio medicinskog alkohola u bočicu sa raspršivačem i protresti da se pomiješaju dva sastojka. Alkohol je efikasno dezinfekcijsko sredstvo i često se koristi u medicini.
Napravite biljni alkoholni sprej. Sipajte 10-30 kapi eteričnog ulja timijana ili drugog ulja po vašem izboru u staklenu bočicu od 240 ml. Dodajte 30 ml alkohola, a zatim napunite bocu vodom do vrha. Protresite da se sastojci pomiješaju i spremite u ormar ili ostavu.
Upotreba dezinfekcijskog spreja
Očistite površinu. Dezinfekcija ne čisti površinu niti uklanja prljavštinu ili bilo kakvo nagomilavanje, pa je važno temeljno očistiti površinu prije dezinfekcije. Očistite prirodnim ili organskim sredstvom za čišćenje ako želite izbjeći oštre kemikalije.
Protresite sprej. Dobro promiješajte sprej da biste bili sigurni da su svi sastojci spreja pomiješani i da će sprej biti efikasan.
Temeljno prskajte površinu dezinfekcijskim sprejom. Držite bocu s raspršivačem prirodnog dezinfekcijskog sredstva dužinu ruke od površine koju trebate dezinficirati i temeljito prskati. Isprskajte sve površine koje dezinficirate ako dezinficirate više površina.
Pustite da sprej odstoji 10 minuta. Pričekajte oko 10 minuta da sprej djeluje i učinkovitije ukloni klice.