Kako dodatno zaštititi telefon od hakiranja?

kako dodatno zaštititi telefon od hakiranja

Ovo je drugi tekst na temu zaštite vašeg telefona. Već smo pisali o tome kako zaštititi mobiltel od hakiranja, a taj tekst možete pročitati ovdje. Pročitajte kako dodatno zaštititi telefon od hakiranja.

Korištenje lozinke

Odaberite lozinku koju je teško pogoditi. Koristite složene kombinacije slova, brojeva i simbola. Što složenije napravite lozinku, to je sigurnija. Upotrijebite velika slova u sredini svoje lozinke i stavite simbol kako biste lozinku učinili jačom.

Izbjegavajte upotrebu očiglednih lozinki poput rođendana, godišnjica ili uzastopnih nizova poput „1, 2, 3, 4, 5“.

Zaštitite lozinkom vašu govornu poštu, Wi-Fi vezu i pojedinačne aplikacije koje koristite za bankarstvo i e-poštu.

Neka lozinke budu privatne. Upotrijebite ovo kao pravilo sa svima – najboljim prijateljima, partnerima, djecom itd.

Izbjegavajte automatsku prijavu. Možda vam se čini prikladno, ali čini hakiranje jednostavnim kao i otvaranje preglednika. Uzmite vremena da unesete svoja korisnička imena i lozinke, posebno na web lokacijama koje koristite za bankarstvo i druge osjetljive poslove.

Koristite razne lozinke. Imajući istu lozinku za vašu e-mail adresu, bankovni račun i aplikacije na društvenim mrežama olakšavate posao hakeru. Odvojite vrijeme za osmišljavanje kreativnih mješavina slova, brojeva i simbola za svaki račun.

Često mijenjajte svoje lozinke. Napravite raspored ažuriranja lozinke. Bilo da je nedjeljno, mjesečno ili tromjesečno, napravite plan i pridržavajte se ga. Možete čak unijeti kodirani podsjetnik u svoj kalendar.

Zaštita podataka

Ne dijelite puno ličnih podataka na društvenim mrežama. U redu je koristiti svoje pravo ime za umrežavanje, ali ostanite pri tome. Nikada na svom profilu nemojte davati svoju adresu, telefonski broj, djevojačko prezime majke itd.

Izbrišite lične podatke sa telefona. Fotografije mogu otkriti puno o vama što omogućava potencijalnom hakeru da vam ukrade identitet. Bilješke s vašeg jutarnjeg sastanka mogu pružiti obilje informacija za industrijske špijune. Prenesite svoje fotografije i bilo koje osjetljive tekstualne datoteke na vaš laptop ili računar.

Resetirajte svoj uređaj kad ga želite reciklirati (slično preoblikovanju tvrdog diska). Prvo izvedite šifriranje kako biste šifrovali sve podatke koji su vam možda izmakli. Zatim slijedite upute u korisničkom priručniku da biste resetirali uređaj.

Ne otvarajte sumnjive e-mailove. Samim klikom na mail možete pošiljaocu dati uvid u vaše lične podatke. Obrišite poruku odmah ako ne prepoznate pošiljatelja.

Izbjegavajte slanje ličnih podataka sa telefona. Razmislite o apsolutnom scenariju hakiranja vašeg pametnog telefona, a zatim se vratite na to. Prestanite koristiti telefon za povjerljive informacije bilo koje vrste. Ako dobijete povjerljive podatke, izbrišite ih odmah nakon što ih pročitate.