Bez obzira kakva je naša zdravstvena, financijska, mentalna, ekonomska ili socijalna situacija, postoje stvari koje svako od nas može učiniti kako bismo preuzeli (bolju) kontrolu nad vlastitim zdravljem. Niko nije previše mlad ili prestar da bi naučio dobre, zdrave navike. Evo kako preuzeti kontrolu nad svojim fizičkim zdravljem.
Kontrola vašeg fizičkog zdravlja
Razgovarajte sa ljekarom o održavanju zdravlja. Opće održavanje zdravlja i naglasak na wellnessu pomoći će vam da preuzmete kontrolu nad svojim zdravljem. Recite svom ljekaru da želite zakazati zdravstveni pregled radi procjene rizika zbog određene bolesti. Ovo je posebno važno osobama starije životne dobi, trudnicama, osobama oboljelim od karcinoma i onima koji imaju dijabetes.
Radite sa svojim ljekarom na stvaranju plana. Imati plan koji možete slijediti bit će vam izuzetno koristan i stvorit će kratkoročne ciljeve na kojima možete raditi kako biste ostali motivirani.
Redovno vršite preglede da biste bili u toku sa zdravstvenim problemima. Vaš zdravstveni plan treba da uključuje redovno zakazane preglede i preglede na kardiovaskularne bolesti, hipertenziju i rak.
Isključite negativne uticaje. Ti negativni utjecaji nas sprečavaju u postizanju naših krajnjih ciljeva. Ako želite da vaš plan funkcionira, morate se polako riješiti tih negativnih utjecaja.
Napravite spisak svih stvari u vašem životu koje smatrate negativnim uticajima. Konkretno razmislite kako utiču na vaše zdravlje.
Primjeri negativnih utjecaja koje biste možda željeli uključiti na svoj popis su: uzimanje bezvrijedne hrane u kući, redovit prolazak pored prikladne trgovine gdje kupujete čokoladicu, neorganiziranost, neko ko donosi krofne na posao, prijatelj koji ne poštuje vaše ciljeve itd.
Važnost vode i sna
Pijte dovoljno vode i tečnosti. Ljudsko tijelo čini 60% vode. Zbog toga je voda vitalni sastojak zdravog tijela. Voda uklanja toksine iz naših organa i prenosi važne hranjive tvari za naše stanice. Nedovoljno vode može dovesti do dehidracije što vas može umoriti i negativno uticati na vaše vitalne sisteme. Muškarcima je potrebno oko 13 šoljica (3 litre) dnevno, a ženama dnevno potrebno je 9 šoljica (2,2 litre).
Ove količine su za sva pića koja konzumirate tokom dana, a ne samo vodu. Sve tečnosti na neki način nadopunjuju vaš sistem, ali neki napici (poput vode) obavljaju bolji i brži posao.
Dovoljno spavaj. Odraslima između 18. i 64. godine potrebno je između 7 i 9 sati sna svake noći. Odraslima starijim od 65 godina potrebno je između 7 i 8 sati sna svake noći. Količina spavanja utječe na raspoloženje, energiju i dugoročno zdravlje. Osim što se dovoljno naspavate, postoje i neka osnovna „pravila“ za spavanje kojih se trebate pridržavati:
- Pratite raspored spavanja koji ostaje isti svaki dan, uključujući i vikende.
- Stvorite rutinu spavanja koju slijedite svake večeri, bez izuzetka.
- Pazite da vam je spavaća soba tamna, tiha i hladna.
- Ako vam san nije miran, razmislite o nabavci novog madraca ili jastuka.
- Izbjegavajte piti bilo šta s kofeinom nekoliko sati prije spavanja.
- Koristite svoj krevet samo za spavanje.
Vježbajte redovno. Da bi osjetili značajne zdravstvene koristi, odrasli bi trebali vježbati umjerenim intenzitetom najmanje 150 minuta (2 sata) sedmično ili s jakim intenzitetom najmanje 75 minuta (1 sat) sedmično. Naravno, kombinacija umjerenih i energičnih aktivnosti svake sedmice je takođe odlična.
Aktivnost treba izvoditi u periodima od najmanje 10 minuta i treba biti raspoređena tokom čitave sedmice.
Da biste postigli još bolju korist od fizičke aktivnosti, povećajte svoju umjerenu aktivnost na 300 minuta (5 sati) nedeljno ili svoju energičnu aktivnost na 150 minuta (dva i po sata) nedeljno.
Pored ove aerobne aktivnosti, odrasli bi trebali raditi i aktivnosti na jačanju mišića najmanje dva puta nedeljno.
Posjetite oftalmologa i stomatologa
Uživajte u hrani. Ponekad konzumiramo previše hrane jednostavno zato što ne obraćamo pažnju. Obično je to zato što jedemo dok radimo nešto drugo,kada radimo ili gledamo televiziju. Umjesto da jedete dok radite nešto drugo, vrijeme obroka posvetite, upravo samo obrocima. Sjednite daleko od faktora ometanja i uživajte u svojoj hrani. Jedite polako.
Kada budete mogli jesti sporije, moći ćete bolje ‘pročitati’ poruke svog tijela. Kad vam tijelo kaže da se puni, prestanite jesti.
Godišnje posjetite očnog ljekara. Pregledi oka zapravo mogu otkriti više od problema sa vidom, mogu otkriti simptome dijabetesa, hipertenzije i reumatoidnog artritisa.
Godišnje posjetite stomatologa. Biti zdrav znači i zdrava usta – zdrave zube i desni. Ako najmanje jednom godišnje posjetite svog stomatologa, osigurat ćete da imate zdrave zube i desni. A može pomoći u identificiranju medicinskih problema u ranim fazama. Kao i kod vida, mnoge se bolesti zapravo mogu otkriti stomatološkim pregledom prije nego što se pojave drugi simptomi.
Dobro zdravlje zuba podrazumijeva i redovno pranje i čišćenje zuba.
Idealno bi bilo da perete zube nakon svakog obroka, ali u najmanju ruku perite zube jednom dnevno, neposredno prije spavanja.
Prestanite pušiti. Ako ste pušač, jedna od najboljih stvari za svoje zdravlje koju možete učiniti je da odustanete od toga. Nikad nije kasno.
Prestanak pušenja odmah će dati pozitivne efekte na vaše zdravlje poput smanjenja rizika od srčanih bolesti, raka i problema sa disanjem.
Možete uštedjeti značajan iznos novca koji možete bolje iskoristiti.