Bol u leđima i vratu može imati veliki uticaj na vaš svakodnevni život. Iako ova bol može biti znak ozbiljnijeg stanja, poput spinalne stenoze, ispupčenog diska ili spinalnog artritisa, takođe može proizaći zbog vaše starosti i trenutnog životnog stila. U roku od nekoliko minuta možete isprobati mnoštvo prirodnih lijekova koji mogu ublažiti dio bolova u vratu i leđima, a koji će vam pomoći da vodite opušteniji i ispunjeniji život. Iako uvijek trebate razgovarati o ozbiljnim problemima i mogućim ozljedama s liječnikom, svoje simptome ćete možda moći liječiti iz udobnosti vlastitog doma. Evo kako prirodno liječiti bol u vratu i leđima.
Brza pomoć
Upotrijebite hladni oblog ako imate problema sa nedavnom povredom. Napunite plastičnu vrećicu ledom i omotajte čisti ručnik oko nje. Stavite led na zahvaćeno područje 10 minuta, a zatim uklonite peškir. Koristite ledenu terapiju do tri puta dnevno.
Takođe umjesto ledene vrećice možete koristiti vrećicu smrznutog graška ili drugog povrća. Ipak, obavezno omotajte ručnik prije nego što ga upotrebite.
Koristite TENS uređaj za liječenje bolova u vratu i leđima. Potražite online ili u apoteci uređaj za transkutanu električnu stimulaciju živaca (TENS), koji koristi lagane količine električne energije kako bi ublažio bol. Stavite elektrode na zahvaćeno područje, a zatim uključite uređaj koji radi na bateriju kako biste započeli s liječenjem. Obavezno slijedite date upute ili zatražite savjet od liječnika ako niste sigurni.
Posjetite stručnjaka za akupunkturu da biste se riješili svojih bolova. Proverite putem interneta da biste zakazali sastanak sa stručnjakom u vašoj blizini. Pogledajte da li tretman pruža olakšanje za vašu bol – ako jeste, možda ćete željeti zakazati sastanak za praćenje ili smisliti redovan plan liječenja kod specijaliste za akupunkturu ili svog ljekara.
Istezanje i vježbanje za ublažavanje boli
Uradite jednostavno istezanje kako biste olakšali bol u vratu. Držite glavu uspravno, a zatim gledajte naprijed. Povucite bradu i glavom kliznite prema naprijed ravno. Jednom kada pomjerite glavu unazad, držite je na mjestu pet sekundi. Ponovite ovaj dio pet puta tokom dana kako biste postigli puni učinak.
Radite ove poteze svakodnevno i vidite primijetite li razliku!
Uradite vježbu mosta da istegnete leđa. Stavite prostirku za jogu ili pronađite drugu udobnu površinu za upotrebu. Lezite na leđa s obje noge postavljene na pod, a koljena savijena i usmjerena prema gore. Zatim podignite kukove od zemlje. Udahnite i izdahnite tri puta prije spuštanja kukova i dna natrag na zemlju.
Pokušajte raditi pet puta svakog dana. Kako se osjećate ugodnije uz vježbu, svakodnevno dodajte još nekoliko ponavljanja u svoju rutinu.
Kada podignete bokove, trebali biste stvoriti dijagonalnu liniju od ramena do vrha koljena.
Redovno imajte kardio vježbe. Razgovarajte sa zdravstvenim radnikom o kreiranju plana vježbanja ili sami razradite plan vježbanja. Odlučite se za vježbu koja je dobra za srce, poput trčanja ili skakanja užeta. U idealnom slučaju, nastojte vježbati oko 150 minuta svake sedmice ili slijedite posebne preporuke liječnika.
Izvodite redovne vježbe snage (sklekove) da biste smanjili bol. Pronađite udobnu površinu na kojoj ćete vježbati, pa lezite na trbuh. Podignite se tako da samo stavljate težinu na nožne prste i podlaktice, a zatim držite ovaj položaj 30 sekundi.
I joga je bitna
Bavite se jogom da biste umanjili simptome. Fokusirajte se na jednostavne vježbe koje rade na istezanju i jačanju mišića oko leđa i vrata. Konkretno, potražite poze ili vježbe koje vas natjeraju da se fokusirate na držanje i disanje. Ako ne znate kako i gdje započeti, pitajte svog ljekara za savjet.
Svakako da pomaže rad s profesionalnim instruktorom, jer oni mogu osigurati da su vaše držanje i forma ispravni.
Izgubite malo kilograma za smanjenje bolova u kičmi. Radite na održavanju zdrave prehrane i dosljednih rutina vježbanja, što vam može pomoći da izgubite malo kilograma. Razgovarajte sa svojim ljekarom o izradi prilagođenog plana vježbanja koji je osmišljen za vaše potrebe i koji vam neće naprezati leđa i vrat. Nemojte se obeshrabriti ako odmah ne vidite rezultate – gubitak kilograma je veliko nastojanje i potrebno je puno vremena i posvećenosti.
Ako manje težite, leđa će vam se možda činiti malo manje napetim i upaljenim.
Unošenje dijeta i promjena načina života
Odlučite se za hranu sa protuupalnim osobinama kako biste smanjili bol. Ispunite svoju prehranu sa puno svježih proizvoda, lisnatim povrćem, miješanim orasima i sjemenkama, zdravim uljima i masnom ribom. Dodajte ove namirnice u svoje obroke redovno.
Odaberite hranu s visokim sadržajem kalcijuma da biste vremenom olakšali bol. Odlučite se za sardine, mliječne namirnice s niskim udjelom masti, soju i lisnato povrće da nadopunjuju vaše dnevne potrebe za kalcijem. Ako imate problema sa svakodnevnim unosom kalcijuma, pitajte doktora da li su dodaci ili tablete vitamina D dobra opcija za vas.
U idealnom slučaju potrebno je konzumirati najmanje 1.000 mg kalcijuma i 600 mg vitamina D svaki dan.
Kalcijum može pomoći u smanjenju bolova u leđima ako patite od problema sa kostima poput osteoporoze.
Znajte svoja ograničenja. Ne obavljajte nikakve poslove koji opterećuju leđa i vrat, poput podizanja teške kutije ili guranja komada namještaja. Ako mislite da biste mogli ugroziti ili dodatno povrijediti leđa, zamolite prijatelja ili člana porodice za pomoć.
Odaberite udobne cipele koje ne opterećuju leđa. Izbjegavajte štikle i ostale cipele s visokom petom. Umjesto toga, odaberite ravne, udobne cipele koje ne opterećuju donji dio leđa i kralježnicu. Ako ste zaista vezani za određeni par cipela, upotrijebite posebne umetke koji obrubljuju stopala dok hodate.
Ugodno spavajte uz udoban jastuk i madrac. Odaberite jastuk i madrac koji podupiru leđa i vrat. Ako dijelite krevet s nekim, pobrinite se da ima dovoljno prostora da oboje možete ležati i udobno se odmarati.
Pokušajte da ne spavate na gomili jastuka, jer vam to može nategnuti vrat.
Traženje medicinske njege
Idite odmah doktoru ako ste povrijedili leđa ili vrat. Ako ste povrijedili leđa tokom pada, saobraćajne nesreće ili sportskog događaja, odmah potražite ljekara kako bi mogao procijeniti ozljedu.
Ne pokušavajte sami da liječite povredu. Moguće je da se neke povrede pogoršaju ako ne budete imali odgovarajuću njegu.
Odmah potražite medicinski tretman ako imate ozbiljne simptome. Iako ne morate brinuti, jaki simptomi mogu biti znak da nešto nije u redu. Najbolje je da vas pregleda ljekar kako biste se uvjerili da ste dobro. Možda će vam trebati dodatni tretman koji će vam pomoći da se oporavite.
Posjetite liječnika ako se bol ne poboljša za jednu sedmicu. U većini slučajeva bol u leđima i vratu poboljšaće se za nekoliko dana. Ako se nastavi ili pogorša, potražite liječnika kako bi otkrio zašto. Mogu vam dijagnosticirati uzrok boli u leđima i pomoći vam da pronađete tretman koji pomaže.