Kako se predstaviti na freelance platformama?

Kako se predstaviti na freelance platformama

Ranije smo pisali kako i zašto postati freelancer, a sada vam donosimo nekoliko vrlo korisnih savjeta o tome kako se predstaviti na freelance plaftormama. Početak vaše uspješne freelance karijere počinje sređivanjem profila na željenoj platformi. Podaci i informacije koje vi ostavljate u profilu predstavljaju vaš portfolio pred poslodavcima, te se potrudite da budete maksimalno profesionalni i afirmativni. Na njemu postavite svoje stečene vještine, iskustva i znanja, koja vas mogu kvalifikovati za određeni posao koji planirate obavljati. Budite realni i iskreni, tenavedite samo ono što zaista znate raditi.

Na eksplozivnom tržištu freelancinga, potvrde i certifikati su veoma često adekvatniji i cjenjeniji od diploma sa fakulteta. Certifikati su poslodavcima veći garant da posjedujete znanja u određenoj oblasti. Iz tog razloga, ako ne posjedujete neki od certifikata koje izdaju poznate i renomirane kompanije i organizacije kao što su Google, Adobe, Oracle, Microsoft, Cambridge, Linux i druge, bilo bi dobro da ih steknete, kako biste mogli postaviti ih na svom profilu.

Šta poslodavac želi da vidi na vašem profilu?

Poslodavac je osoba – čovjek. Da biste razumjeli šta zaista poslodavac želi da vidi na vašem profilu, najbolje bi bilo postaviti se u „njegovu kožu“. Tako vam mi donosimo nekoliko stavki koje morate imati na svom profilu.

Ispunjen profil – Poslodavac želi vidjeti ispunjene sve podatke na vašem profilu. To znači da, osim osnovnih informacija, trebate imati lijepu i profesionalnu fotografiju, ispunjene edukacije, vještine i dr.

Kvalitetan opis (description) – Veoma je bitno da bez gramatičkih grešaka, kratko, sažeto, a istovremeno vrlo kvalitetno opišete usluge koje vi nudite.

Satnica – Satnica ovisi o vašem znanju i iskustvu. Postavljanje vaše satnice može biti ključni parametar za dobijanje ili nedobijanje određenog posla.

DostupnostOvisno od platforme, ali obično na vašem profilu imate opciju dostupnost. Tu vi popunjavate da li ste dostupni za rad i ako da, koliko sati sedmično (part-time, full-time).

Historija poslova i projekata – Vrlo je važno da je na vašem profilu prikazana historija poslova i projekata, zajedno sa feedbackom – povratnom informacijom od poslodavaca kakvi ste vi bili u tim projektima.

Portfolio vaših radova – Vaši radovi najbolje pokazuju vaše vještine, znanja i sposobnosti u određenoj struci. Zato je potrebno da postavite vaše najbolje radove, koji će vas predstaviti u najboljem svjetlu novim poslodavcima.