Kako učiniti da svijeće traju duže?

Kako učiniti da svijeće traju duže

Ako tražite načine odnosno kako učiniti da svijeće traju duže, postoji nekoliko jednostavnih načina za to. Prije paljenja svijeće, pokušajte uraditi stvari poput odrezivanja fitilja ili stavljanja svijeće u frižider kako bi se vosak stvrdnuo. Evo kako učiniti da svijeće traju duže.

Produženje trajanja svijeće

Stavite svijeću u frižider ili zamrzivač da očvrsne vosak. Kada je vosak tvrđi, trebati će više vremena i napora da se otopi. Svijeće stavite na dan ili dva u frižider ili ih stavite u zamrzivač na 1-8 sati, ovisno o njihovoj debljini.

Za tanke svijeće vjerovatno će im trebati samo sat ili manje u zamrzivaču, dok će za deblje svijeće biti potrebno 6-8 sati.

Ako imate više od jedne svijeće, testirajte samo jednu u zamrzivaču prije nego što dodate ostale – poznato je da neke svijeće puknu kada se smrznu.

Pomiješajte kuhinjsku so u vosak da biste usporili brzinu topljenja. Upalite svoju svijeću i ostavite je da gori sve dok na fitilju ne bude rastopljenog voska prije nego ugasite svijeću. Sipajte malo soli koristeći kašikicu ili čačkalicu da biste je izmiješali tako da sol ne bude samo na vrhu.

Trebat ćete brzo uraditi nakon što ugasite svijeću kako vosak ne bi otvrdnuo.

Odrežite fitilj svijećama kako biste osigurali duže vrijeme sagorijevanja. Dugi fitilji u svijeća ubrzavaju proces izgaranja, pa je najbolje imati kraći fitilj. Upotrijebite makaze da biste otkinuli gornji dio zgloba, ostavljajući fitilj kraćim.

Briga za upaljenu svijeću

Izbjegavajte stavljanje svijeće u prostor koji je izložen promahi, tako da gori ravnomjerno. Ako svoju svijeću stavite ispred ventilacionog otvora, ventilatora, otvorenog prozora ili drugog izvora protoka zraka, ona se može ne samo ugasiti, već će i svijeća gorjeti neravnomjerno. Pokušajte pronaći mjesto za svoju svijeću gdje ona može gorjeti bez da je inhibira bilo koja vrsta vjetra.

Ako niste sigurni za takvo mjesto, pogledajte plamen svijeće – ako treperi ili se kreće na jednu stranu, na njega utječe zrak.

Palite svijeću ne više od 4 sata odjednom. Paljenje svijeće odjednom više od 4 sata može uzrokovati nakupljanje super vrućeg voska, što štetno djeluje na miris svijeće. Nakon 4 sata, ugasite svijeću prije nego što je ponovo upalite.

Pustite da se svijeća potpuno ohladi prije nego što je ponovo upalite. Nakon što se svijeća ugasi, pustite da se vosak ohladi i očvrsne prije nego što ga ponovo počnete paliti. Ovo će vam učiniti sigurnijim da odrežete fitilj i očistite vosak, ako je potrebno. Većini svijeća potrebno je oko dva sata da se ohlade.

Gašenje i skladištenje svijeće

Ugasite svijeću lagano kako ne biste prskali rastopljeni vosak. To možete učiniti puhanjem na plamenu malim ispuhom zraka. To će pomoći da se vosak ne rasprši svuda i da u rastopljenom vosku nema ostataka.

Ostavite svijeću da se ohladi pre nego što je ostavite na predviđeno mjesto. Pričekajte nekoliko minuta i pustite da se vosak počne stvrdnjavati prije nego što svoju svijeću odložite na sigurno.

Skladištite svijeću na hladnom i tamnom mjestu. To iz razloga da se svijeće neće rastopiti ili iskriviti zbog viših temperatura. Izaberite suho i hladno mjesto za svijeće, poput police na ormaru ili ladici, pažljivo ih stavite na svoje mjesto za skladištenje da se ne oštete.