Kako zalijevati orhideje?

kako zalijevati orhideju

Orhideje su popularne kao kućne biljke, a divne se sorte mogu naći u rasadnicima i vrtnim centrima. U divljini orhideje rastu na drveću, a njihovo korijenje je izloženo suncu, zraku i vodi. U saksiji je potrebno posebno zalijevanje koje oponaša njihovo prirodno okruženje. Zalijevajte orhideje „štedljivo“, kad im je gotovo suho tlo. Evo nekoliko savjeta kako zalijevati orhideju.

Odlučiti kada treba zalijevati

Štedite vodu. Nijednu sortu orhideja ne treba zalijevati svakoga dana. U stvari, prekomjerno zalijevanje može dovesti do truljenja korijena orhideje i na kraju uvenuća. Za razliku od mnogih biljaka, orhideje treba zalijevati tek kada se počnu sušiti. Zalijevanje samo kad je gotovo suho oponaša orhidejino prirodno okruženje.

Neke orhideje imaju organe koji “skladište“ vodu, a neke ne. Ako imate vrstu orhideje koja ima sposobnost „skladištenja“ vode trebali biste dopustiti da se orhideja potpuno osuši prije zalijevanja. Ako imate vrstu orhideje koja nema organe koji skladište vodu orhideju zalijevati prije nego što se ona potpuno osuši.

Ako niste sigurni kakvu vrstu orhideja imate, planirajte zalijevati orhideju kada je skoro suha, ali vam je ostalo samo malo vlage.

Razmislite o svojoj klimi. Na učestalost zalijevanja orhideje utječe nivo vlage, kao i količina sunca koje orhideja dobija i temperatura zraka. Budući da se ti faktori razlikuju ovisno o regiji i domaćinstvu, ne postoji pravilo koliko često treba zalijevati orhideju. Morat ćete razviti rutinu koja se odnosi na vaše specifično okruženje.

Ako je u vašem domu hladnije, vašu će orhideju trebati zalijevati rjeđe nego kad je temperatura  visoka.

Uradite test prsta. Ovo je najbolji način da se utvrdi da li je orhideji potrebno više vode. Stavite mali prst u saksiju vodeći računa da ne oštetite korijenje orhideje. Ako ne osjetite vlagu ili je osjećate samo malo, vrijeme je da orhideju zalijete. Ako osjetite vlažnu smjesu, dajte joj više vremena. Kada ste u nedoumici, trebali biste sačekati još jedan dan.

Ispravno zalijevanje

Provjerite ima li saksija rupe za drenažu. Ako nema rupa kroz koje voda može curiti ne možete pravilno zalijevati orhideju. Voda koja stoji u saksiji uzrokovat će truljenje korijena, tako da treba imati mogućnost da se drenira kroz dno.

Potražite posebne saksije namijenjene uzgoju orhideja. Te posude se obično prave od terakotske gline i imaju dodatne rupice za drenažu na stranama. Trebali biste ih moći pronaći u istom odjeljku kao i ostale sadnice.

Zalijevajte ujutro ili popodne. Na taj način višak vode imat će dovoljno vremena da ispari prije nego mraka. Ako voda stoji u biljci preko noći, to može izazvati truljenje ili izložiti biljku bolestima.

Sprejajte svoju orhideju. Budući da orhideje uspijevaju u vlazi, špricanje vaše orhideje je odličan način da se održi zdravom, posebno jer sprečava da se korijenje osuši. Napunite bocu s raspršivačem vodom, a zatim biljku špricajte nekoliko puta dnevno. Koliko često ćete špricati orhideju, ovisi o okruženju u kojem živite. U suhom okruženju će biti potrebno više puta, dok vlažna klima može zahtijevati svakodnevno špricanje.

Ne dozvolite da se voda skuplja na lišću. Bočicu sa sprejom možete pronaći u većini robnih kuća.