Ako ste spremni sami odlučivati o svojoj sudbini i biti svoj šef, ali nemate kapital da kupite franšizu ili otvorite trgovinu, razmislite o pokretanju posla preko interneta. Kada je vaša prodavnica online, možete doći do hiljade kupaca umjesto da čekate ko će naići – plus, ne morate plaćati prostor. Međutim, kao i svakom poslu, trebat će vam odličan proizvod i solidan marketinški plan. Pogledajte prvi korak kako biste naučili šta je potrebno za pokretanje vašeg poslovanja na internetu. Evo nekoliko savjeta kako započeti online biznis.
Postavljanje vašeg preduzeća
Definišite svoj proizvod ili uslugu. Ako pokrenete biznis na internetu, imate pristup hiljadama kupaca, ali imate i puno više konkurencije. Bez obzira na to što pokušavate prodati, možete se kladiti da stotine drugih mrežnih trgovaca imaju sličnu ideju. Šta vaš proizvod razlikuje od drugih sličnih proizvoda? Da biste pomogli da se vaš proizvod izdvoji od ostalih, morat ćete izdvojiti od drugih.
Pogledajte konkurenciju. Otkrijte ono što se već ne nudi i pronađite način da popunite rupu svojim proizvodom.
Registrujte svoje preduzeće. Iako je ova vrsta poslovanja još uvijek neuređena u zemljama bivše Jugoslavije vaše poslovanje mora biti registrovano u skladu sa zakonima vaše države. Odaberite službeno ime firme i ispunite odgovarajuću papirologiju kako biste učinili svoje poslovanje službenim.
Pre nego što registrujete posao, može vam pomoći da sastavite poslovni plan. Razmotrite troškove proizvodnje, troškove isporuke, poreze i naknade za web hosting.
Registrirajte domenu. Kao i ime bilo kojeg drugog posla, potražite nešto kratko i upečatljivo čega će se ljudi lako sjetiti. Posjetite web stranicu za registraciju domena i testirajte neka od imena koja vas zanimaju kako biste utvrdili jesu li dostupna. Jednom kada dođete na dobro ime, nastavite i registrirajte ga.
Nabavite uslugu web hostinga. Možete naći besplatne usluge hostinga, ali ako se planirate ozbiljno i dugoročno baviti ovim poslom, razmislite o tome da platite uslugu koja nudi sve potrebne usluge. Manje je vjerovatno da ćete naići na probleme kada vam posao počne cvjetati.
Izrada vaše internet trgovine
Kreirajte elegantnu i funkcionalnu web stranicu. Elegantna ili funky, klasična ili hipsterska, vaša internetska trgovina trebala bi odražavati ono što prodajete.
Prilikom dizajniranja vaše web stranice morate se sjetiti da se usredotočite na ono što je važno. Vaš krajnji cilj je učiniti vašu web stranicu jednostavnom i lakom za upotrebu.
Nabavite softver za e-trgovinu. Trebat će vam ovo kako bi vaši kupci mogli pogledati vaše proizvode, unijeti podatke i izvršiti sigurnu kupovinu. Podaci o kupcima su tako sigurni. Ne štedite u ovom području, budući da će softver za e-trgovinu koji odaberete donijeti veliku razliku u tome koliko će se kupci jednostavno osjećati sigurno kupujući nešto iz vaše trgovine.
Podesite račun. Uslužne firme u prošlosti su se uglavnom morale oslanjati na gotovinu – postavljanje cijelog sistema za obradu kreditnih kartica u najboljem je slučaju bio nezahvalan, skup posao. Korištenje usluge kao što je PayPal omogućava prihvatanje gotovo bilo kojeg oblika kreditne ili debitne kartice za vaše usluge, a uključuje rješavanje sporova u slučaju potrebe (i ona će se pojaviti).
Prodaja vaše usluge
Dodajte privlačan sadržaj na svoju web stranicu. Usredotočite se na svoja ključna područja stručnosti i pokažite ih profesionalno. Uključite opise, prema potrebi.
Budite na društvenim mrežama. Društvene mreže su velike prilika kod internet trgovine, stoga imajte račue na Facebooku, Twitteru i LinkedInu. I još nešto, educirajte se o reklamiranju na društvenim mrežama, jer će poznavanje funkcionisanja društvenih mreža olakšati vaš pristup krajnjim kupcima.