Poslovni plan odnosi se na pisani dokument koji sveobuhvatno prikazuje šta je vaše poduzeće, gdje ide i kako stići do cilja. Poslovni plan izričito prikazuje finansijske ciljeve vašeg poslovanja i kako će se pozicionirati da te ciljeve postigne u kontekstu trenutnog tržišnog okruženja. Uz to, poslovni plan je nezaobilazno sredstvo za privlačenje poslovnog kapitala. Ovaj članak opisuje kako napisati poslovni plan korak po korak.
Priprema za pisanje vašeg poslovnog plana
Odredite vrstu poslovnog plana koji ćete koristiti. Iako svi poslovni planovi imaju zajednički cilj opisivanja svrhe i strukture poduzeća, analize tržišta i kreiranja projekcija novčanog toka, vrste planova se razlikuju. Postoje tri glavne vrste.
Mini plan. Ovo je kraći plan (vjerovatno 10 stranica ili manje) i koristan je za utvrđivanje potencijalnog interesa za vaše poslovanje, daljnje istraživanje koncepta ili polazište za cjeloviti plan. To je sjajno polazište.
Plan rada. Ovo se može smatrati potpunom verzijom miniplana, a njegova glavna svrha je da skicira, bez naglašavanja izgleda, upravo kako graditi i voditi posao. Na ovaj plan će se vlasnik biznisa redovno vraćati kako ispunjava pojedine ciljeve.
Plan prezentacije. Plan prezentacije namijenjen je pojedincima. To može uključivati potencijalne investitore ili bankare. To je u osnovi plan rada, ali s naglaskom na uglađenu, pristupačnu prezentaciju i odgovarajući poslovni jezik i terminologiju.
Shvatite osnovnu strukturu poslovnog plana. Bilo da se odlučite za miniplan ili sveobuhvatni radni plan za započinjanje, ključno je razumjeti osnovne elemente poslovnog plana.
Koncept poslovanja je prvi široki element poslovnog plana. Fokus je na opisu vašeg poslovanja, njegovog tržišta, proizvoda, te njegove organizacijske strukture i upravljanja.
Analiza tržišta je drugi glavni element poslovnog plana. Vaš biznis će raditi na određenom tržištu, a važno je razumjeti kupce, njihove sklonosti, potrebe, ponašanje prilikom kupovine kao i konkurenciju.
Finansijska analiza treća je komponenta poslovnog plana. Ako je vaš biznis novi i tek počinjete, to će uključivati predviđene novčane tokove, kapitalne izdatke i bilans stanja. Uključivat će i prognoze kada bi posao mogao propasti.
Potražite odgovarajuću pomoć. Ako vam nedostaje poslovno ili finansijsko obrazovanje i iskustvo, nikada nije loše tražiti pomoć stručnjaka koji će vam pomoći u dijelu plana finansijske analize.
Pisanje poslovnog plana
Ispravno formatirajte svoj dokument. Formatirajte naslove dijelova redoslijedom rimskog broja. Na primjer, I, II, III, i tako dalje.
Iako je prvi dio tehnički poznat kao “Sažetak izvršnog rada” (koji daje službeni pregled vašeg poslovanja), obično se piše posljednjim jer su za kreiranje potrebne sve informacije iz poslovnog plana.
Kao prvi dio napišite opis svog poduzeća. Da biste to učinili, opišite svoje poslovanje i identificirajte potrebe tržišta za svojim proizvodom ili uslugom. Ukratko opišite svoje ključne kupce i kako namjeravate uspjeti.
Napišite analizu tržišta. Svrha ovog dijela je istražiti i pokazati znanje o tržištu na kojem djeluje.
Uključite informacije o svom ciljnom tržištu. Trebali biste biti u mogućnosti odgovoriti na pitanja poput, ko je vaše ciljno tržište? Koje su njihove potrebe i sklonosti? Koliko su stari i gdje se nalaze?
Obavezno uključite analizu konkurentnosti koja pruža istraživanje i informacije o konkurenciji. Navedite prednosti i slabosti svojih glavnih konkurenata i potencijalni utjecaj na vaše poslovanje. Ovaj dio je izuzetno važan, jer opisuje na koji način će vaše poslovanje steći udio na tržištu koristeći slabosti konkurenta.
Opišite organizacijsku strukturu i upravljanje vašom kompanijom. Ovaj dio poslovnog plana usredotočen je na ključno osoblje. Uključite detalje o vlasnicima poduzeća i njenom upravljačkom timu.
Razgovarajte o stručnosti svog tima i kako će se donositi odluke. Ako vlasnici i menadžeri posjeduju velika iskustva u industriji ili su uspješni, istaknite to.
Ako imate organizacijsku šemu, uključite je.
Opišite svoj proizvod ili uslugu. Šta prodajete? Šta je tako sjajno u vašem proizvodu ili usluzi? Kako će kupci imati koristi? Kako su bolji od proizvoda ili usluga vaših konkurenata?
Rješite sva pitanja o ciklusu proizvoda. Uzmite u obzir sve planirane aktivnosti.
Marketing je bitan
Napišite svoju marketinšku i prodajnu strategiju. U ovom dijelu objasnite kako namjeravate prodrijeti na tržište, upravljati rastom, komunicirati s kupcima i distribuirati svoje proizvode ili usluge.
Budite jasni u definiranju vaše prodajne strategije. Hoćete li koristiti prodajne predstavnike, oglašavanje na bilbordima, distribuciju pamfleta, marketing na društvenim medijima ili sve gore navedeno?
Predajte zahtjev za finansiranje. Ako ćete koristiti svoj poslovni plan za osiguravanje finansiranja, uključite zahtjev za finansiranje. Objasnite koliko novca vam je potrebno za pokretanje i održavanje vašeg malog poduzeća. Navedite detaljni sažetak načina korištenja početnog kapitala. Naznačite vremenski okvir u svom zahtjevu za finansiranje.
Prikupite podatke o finansijama koji će podržati vaš zahtjev za finansiranjem. Da biste tačno izvršili ovaj korak, u nekim će slučajevima možda biti potrebno zaposliti računovođu, pravnika ili drugog stručnjaka.
Finansijski podaci trebaju sadržavati sve povijesne ili projektirane finansijske podatke, uključujući izvještaje o prognozi, bilanse stanja, izvještaje o tokovima gotovine, izvještaje o dobiti i gubitku i budžete za rashode. U toku jedne pune godine pružajte mjesečne i tromjesečne izvještaje. Svake godine nakon toga, godišnje izjave. Ovi dokumenti će biti smješteni u Prilogu vašeg poslovnog plana.
Napišite sažetak. Vaš rezime rezulatata poslužiće kao uvod u vaš poslovni plan. Uključit će izjavu o misiji vaše tvrtke i pružiti čitateljima pregled vaših proizvoda ili usluga, ciljno tržište i ciljeve. Ne zaboravite da ovaj dio stavite na početak svog dokumenta.
Postojeće tvrtke trebaju sadržavati povijesne podatke o kompaniji. Kada je posao prvi put koncipiran? Koja su značajna mjerila rasta?
Start-up se više fokusira na analizu industrije i njihov cilj finansiranja. Spomenite korporacijsku strukturu tvrtke, njezine potrebe za finansiranjem i ako ćete osigurati kapital investitorima.
Postojeće tvrtke i start-up poduzeća trebaju istaknuti sva postignuća, ugovore, trenutne ili potencijalne klijente i sažeti buduće planove.