Kako održati hortenzije živima?

Kako održati hortenzije živima

Hortenzije su prekrasne cvjetnice koje dolaze u raznim bojama i veličinama. Ako želite da hortenzije na otvorenom izgledaju lijepo, obavezno ih zalijevajte i redovno „šišajte“. Za isječene stabljike hortenzije pokušajte namočiti vrh u prah začina alum, redovno mijenjajte vodu u vazi. Evo kako održati hortenzije živima.

Učinite da isječene hortenzije duže žive

Stabljike odrežite pod uglom. Dajte svojoj stabljiki hortenzije duboki dijagonalni rez preko dna. Dijagonalni rez pomoći će minimiziranju štete na krajevima stabljike.

Rezanje stabljika pod toplom tekućom vodom pomoći će u sprečavanju stvaranja mjehurića zraka na stabljici.

Stabljike hortenzije umočite u prašak začina alum nakon rezanja. Stavite malo praha aluma na tanjir, dubok oko 1,3 cm. Nakon što su stabljike hortenzije izrezane, umočite svaku pojedinu stabljiku u prah. Zatim stabljiku stavite u vazu sa vodom i složite cvijeće. Ovo će pomoći da napreduje kroz duže vremensko razdoblje.

Stabljike stavite u mlaku vodu odmah nakon sječenja. Jednom kada odrežete stabljike, trebate staviti hortenziju u vodu što je brže moguće. Voda treba da bude mlaka.

Lagano gnojite latice jednom dnevno. Hortenzije zapravo apsorbiraju više vode iz svojih latica nego kroz svoje korijenje i stabljike. Ako ste izrezali hortenzije koje želite da izgledaju lijepo, morat ćete svaki dan lagano mazati latice vodom, kako bi bile hidrirane.

Upotrijebite bocu s raspršivačem s blagim maglovitim tokom kako ne biste oštetili nježne latice.

Zamijenite vodu u vazi svaki dan. Svježa voda pomoći će vam da cvjetovi hortenzije ostanu pravilno hidrirani, i spriječit će ih da brzo uvenu. Izvadite svoje izrezane hortenzije iz vaze i odbacite staru vodu. Vazu napunite svježom vodom sobne temperature.

Isperite vazu kako biste uklonili nečistoće prije dodavanja svježe vode.

Umočite cvjetne glavice u toplu vodu ako se počnu savijati. Ako vam hortenzija počne cvjetati, možete im pružiti malo života tako što ćete ih potopiti u posudu s toplom vodom do 30 minuta. Budite oprezni pri podizanju hortenzije, jer ih voda može učiniti dosta teškim.

Briga o zasađenim hortenzijama

Posadite svoje hortenzije gdje su izložene suncu i zaštićene od vjetra. Hortenzije trebaju direktno sunčevo svjetlo da bi uspijevale, pa ih posadite na mjesto koje je ili u potpunosti ili djelomično izloženo suncu. Vaša hortenzija bi se također trebala saditi dalje od vjetra. Vjetrovi mogu još više osušiti vaše biljke hortenzije, stoga budite sigurni da zaštitite biljku od vjetra i često je hidrirate.

Za sadnju hortenzija koristite standardno tlo ili zemljani kompost. Ako svoje hortenzije sadite u zemlju (umjesto u saksiju), obavezno dodajte vrećicu komposta u rupu za saksiju kako bi biljka mogla preživjeti prijelaz. Ali zapamtite da je boja cvijeta hortenzije određena pH vrijednosti tla.

Veliki broj iona aluminija u tlu proizvest će cvjetove plave hortenzije.

Razina pH 6,0 i više će stvoriti ružičaste cvjetanje hortenzije.

Zalijevajte hortenzije svaki dan tako da tlo ostane vlažno. Hortenzije moraju ostati hidrirane kako bi preživjele. Ako je tlo previše suho, lišće i latice će početi venuti. Pokušajte zalijevati hortenzije svaki dan – samo dovoljno vode da tlo ostane vlažno – i pogledajte kako to čine. Barem tri puta nedeljno zalijevajte biljku hortenzije.

Ako lišće počne venuti, pokušajte zalijevati više. Ako biljka počne izgledati ljepljivo ili vlažno, razmislite o tome da je zalijevate rjeđe.

Čuvajte biljku hortenzije. Iako se može činiti kontraproduktivnim odsjeći dio biljke da bi poboljšali zdravlje i rast, to je zapravo vrlo uobičajena praksa. Odrezujte sve starije stabljike ili izdanke za koje se čini da venu ili blijede.

Spriječite sivu plijesan tako što obrežete zahvaćeno područje i prskate fungicidom. Bljesak botritisa, koji se naziva i siva plijesan, je gljivična bolest koja obično pogađa biljke hortenzije. Ako na nekoj biljci hortenzije vidite mutnu sivu mrlju, treba je odmah obrezati. Odrežite zahvaćeno područje i odbacite ga. Zatim prskajte biljku hortenzije organskim fungicidom koji će joj pomoći u zaštiti od dalje infekcije.