Kako se brinuti za cvijeće?

kako se brinuti za cvijeće

Bez obzira da li vam je buket dao neko vrlo poseban ili ste novi u baštovanstvu ili samo želite da stavite cvijeće u vazu, ovaj tekst će vas naučiti kako se brinuti za cvijeće!

Cvijeće je lijep podsjetnik na sreću u našem životu. Ako želite da duže uživate u svojim cvjetovima, započnite s prvim korakom u nastavku.

Cvijeće u vazi

Redovno mijenjajte vodu. Jedna od stvari zbog koje će rezano cvijeće brzo uvenuti su bakterije u vodi. Najvažnija stvar koju možete učiniti za očuvanje cvijeća je mijenjanje vode jednom dnevno. Prije dodavanja cvijeća u vazu koristite hladnu vodu i dodajte kockice leda.

Pazite na stabljike. Različite vrste cvijeća imaju različite vrste stabljika, a različite vrste stabljika zahtijevaju različite tretmane kako bi vaše cvijeće izgledalo svježe. Najosnovniji način liječenja stabljika je obrezivanje krajeva malom količinom svaki dan kad promijenite vodu i narežete ih pod kutom od 45 °.

Pazite na temperaturu. Ako je previše vruće ili previše hladno na mjestu gdje ste postavili svoje cvijeće, oni će se mnogo brže osušiti. Premjestite ih na dobro, temperaturno neutralno mjesto.

Neki cvjetovi, ipak, bolje djeluju na toplijim temperaturama. Ako imate tropsko cvijeće, poput rajske ptice, razmislite o toplijem mjestu.

Uklonite višak lišća. Uklonite lišće, cvijeće ili grane koji padnu ispod vodene linije. Imajući ih u vodi potičete rast bakterija.

Odvojite cvijeće po potrebi. Jednom kada cvjetovi počnu da venu, otkidajte ih. To će pomoći da biljka ne troši gomilu energije u njihovo održavanje.

Koristite odgovarajuće alate. Za rezanje biljaka ne koristite makaze za domaćinstvo. Namijenjeni su papiru i mogu naštetiti sposobnosti biljke da upije vodu. Upotrijebite alate namijenjene cvijeću i biljkama i vodite računa da budu oštri.

Cvijeće u saksiji

Koristite najbolju moguću saksiju. Morate koristiti dovoljno veliku saksiju s dobrom drenažom.

Koristite odgovarajuću zemlju. Lončarima je potrebno tlo bogatije hranjivim sastojcima od vrtnih biljaka, jer ne ostvaruju dobrobit cirkulacije vode kao obične biljke. Upotrijebite visokokvalitetnu zemlju i uparite je s nekim kompostom.

Pripazite na štetočine i plijesan. Biljke u saksiji, poput vrtnih biljaka, sklone su štetočinama i plijesni. Čak štaviše jer im nedostaje prirodna ravnoteža okoline. Ako se razvije plijesan, uklonite gornji sloj zemlje i zamijenite je. Ako na kraju imate problema sa štetočinama, odmah se pozabavite tim negativnim uticajem na vaše cvijeće.

Dajte cvjetovima pravu količinu sunca. Različite vrste cvijeća trebaju više ili manje sunca. Pažljivo isplanirajte gdje ćete postaviti svoje saksije kako bi cvijeće dobilo odgovarajuću količinu sunca. Pri postavljanju saksije imajte na umu svjetlosni ugao, doba dana i usmjerenost sunčeve svjetlosti. Ako nemate dovoljno sunčeve svjetlosti, pokušajte koristiti fluorescentnu svjetlost.

Unesite malo gnojiva. Ako se čini da biljka ne napreduje na način na koji želite, unesite odgovarajuće gnojivo za tu biljku.

Pridržavajte se dobre rutine zalijevanja. Svakodnevno provjeravajte vlagu u tlu i osigurajte pravi nivo vode kako bi tlo bilo dovoljno vlažno za vašu biljku. Temperatura okoline, izloženost prirodnim kišama, vrsta tla i vrsta biljaka igraju ulogu u tome koliko će vode cvijeće trebati.

Po potrebi povećajte veličinu saksije. Neprestano provjeravajte da li je potrebna veća posuda. Okrenite je i pogledajte rupe za odvod. Ako puno korijena probija, potrebna vam je veća saksija.

Cvijeće na otvorenom

Suzbijanje štetočina. Cvijeće na otvorenom omiljeno je bubama. Pazite svoje cvijeće ili im izgradite staklenik koji se može ukloniti kako bi bili sigurni i sretno rasli.

Zaštitite ih od sunca. Nekim cvjetovima je potrebno puno sunca, neki preferiraju djelomičnu ili čak punu hladovinu. Iskoristite maksimum svoje kuće da osigurate ove potrebe – koristite sunčanu stranu za ljubitelje sunca i sjenovitu stranu za ove druge.

Korov, korov, korov. Korov će vam oduzeti resurse iz cvijeća i spriječiti ih da ostvare svoj puni potencijal. Općenito, znate to. Ako možete čupati korov svaki dan ili svaka dva dana, to je najbolje.

Uklonite cvjetove koji su počeli da venu, uklonite višak cvjetova prije nego što počnu cvjetati, i odrežite mrtve ili obraste grane. Ovo će pomoći vašoj biljci da se usredotoči na cvjetove koje vi želite.

Znate kada treba obrezati biljke. Neke biljke cvjetaju bolje ako ih obrezujete ili smanjite u određeno doba godine. Na primjer, stabla i grmovi koji cvjetaju u ljeto imaju koristi od zimskog obrezivanja. Pogledajte specifičnosti vrsta biljaka koje imate.

Redovno zalivajte cvijeće. Važno je da uspostavite ravnotežu za zalijevanje – nemojte ni previše ni premalo. Veoma je važno znati zahtjeve svoje vrste cvijeta.