Kako se brinuti za mirne ljiljane (spatifilum)?

kako se brinuti za mirne ljiljane (spatifilum)

Mirni ljiljani (spatifilum) su jedna od najpopularnijih sorti sobnih biljaka. Lako ih je održavati, a mogu napraviti lijep dodatak vašem domu. Ako se pravilno brinete za svoje mirne ljiljane, imat ćete lijepe sobne biljke za godine koje dolaze. Evo kako se brinuti za mirne ljiljane.

Održavanje mirnih ljiljana

Izaberite mjesto za svoj mirni ljiljan. Mirni ljiljani izvorni su u vrućim, vlažnim tropskim šumama. Stoga se u većini umjerenih podneblja ne mogu ostaviti vani tokom cijele godine. Međutim, unutra, gdje je obično relativno toplo i vlažno u odnosu na vanjsko okruženje može. Mirni ljiljan trebao bi biti blizu, ali ne direktno ispod prozora u toploj sobi u vašoj kući u kojoj će imati koristi od indirektne sunčeve svjetlosti. Prozori na sjeveru ili zapadu su najbolji jer ne dozvoljavaju direktnu sunčevu svjetlost cijeli dan. Pokušajte izbjegavati da biljku izlažete hladnom zraku ili previše sunca, jer to može uzrokovati da biljka postane nezdrava i razviće smeđe, izgrijane liske.

Zalijevajte mirni ljiljan adekvatno. Najbolja njega koju možete dati mirnom ljiljanu je pažljivo ga zalijevati. Kad je zemlja suha, dodajte dovoljno vode da bude vlažna, ali previše. Premalo vode uzrokovat će da biljka usahne i umre. Međutim, previše vode može uzrokovati stanje zvano truljenje korijena koje može biti pogubno za biljku. Cilj je zalijevati otprilike jednom sedmično, kada je tlo suho. Ponekad se preporučuje pričekati čak i dok biljka ne počne venuti malo prije svakog zalijevanja.

Listove nekoliko puta sedmično pršćite sprejom za vodu. Mirni ljiljani uspijevaju u visokim razinama vlažnosti tropa, pa osim zalijevanja tla, redovno pazite ljiljan bočicom s raspršivačem da biste replicirali vlažni zrak prašume.

Ova biljka je osjetljiva na hlor, pa koristite dehloriranu vodu. Vodu iz slavine možete dehlorirati tako što ćete je ostaviti na sobnoj temperaturi 24 sata.

Odsijecite bilo koje nezdravo liske sa svoje biljke. U usporedbi s nekim drugim biljkama, mirne ljiljane nije potrebno često obrezivati. Međutim, ako vam iz bilo kojeg razloga jedan ili više listova postanu smeđi, možda biste trebali obrezati liske kako biljka ne bi trošila energiju na umirujući dio. Koristite oštre makaze za obrezivanje kako biste uklonili nezdrave ili mrtve liske.

Presađivanje mirnog ljiljana

Prepoznajte kada je potrebno ponovno presađivanje. Kao i gotovo sve biljke u saksiji, ako im se dozvoli da raste, mirni ljiljani će s vremenom postati preveliki da bi udobno uspijevali u svojoj originalnoj saksiji. Kad vaš mirni ljiljan postane prevelik za saksiju, primijetit ćete da izgleda da zahtijeva sve češće zalijevanje i/ili da mu liske požute bez ikakvog razloga. Općenito, mirne ljiljane treba prasaditi svake 1-2 godine, tako da ako je prošlo toliko vremena i primijetite neke od gore navedenih simptoma, vaša biljka je vjerovatno kandidat za ponovno presađivanje.

Koristite saksiju odgovarajuće veličine. Kada ponovo presadite mirni ljiljan, očito ćete htjeti koristiti veću saksiju nego što ste prethodno koristili, tako da vaša biljka ima dodatni prostor za širenje svojih korijena i rast. Općenito, mirni ljiljani nikad neće trebati saksije veće od 25 cm, pa ako je vaša saksija veći od ovoga, a ljiljan još uvijek pokazuje zabrinjavajuće simptome, vjerovatno postoji još jedan problem.

Koristite odgovarajuću zemlju. Kao što je već spomenuto, mirni ljiljani su izvorni za tropske prašume. Oni obično rastu pod gustim, višeslojnim šumskim krošnjama i gotovo su stalno okruženi raspadajućom biljnom materijom. Prilikom odabira tla za presađivanje odaberite ono koje zadržava tu kvalitetu. Upotrijebite tlo na bazi treseta koje sadrži kompostiranu koru, zajedno s pijeskom.

Budite spremni da koristite podupirač mirnim ljiljanima. Nakon što se presadi, korijenje vaše biljke neće odmah imati čvrsto držanje na novom tlu. Ovo može otežati da biljka ostane uspravna. Ako vam je teško uravnotežiti biljku, upotrijebite čvrst drveni štapić.

Liječenje mirnih ljiljana

Prepoznajte znakove nezalijevanja i prekomjernog zalijevanja. Jedan od najčešćih izvora problema pri uzgoju mirnih ljiljana jeste nepravilni režim navodnjavanja.

Koristite insekticidni sapun za uklanjanje štetočina poput lisnih uši ili grinja. Mirni ljiljani su ponekad osjetljivi na infekciju lisnih uši, grinjama ili drugim malim člankonožcima. Ako primijetite da lišće vašeg ljiljana počinje da vene ili odumire, pogotovo ako je popraćeno vidljivim štetočinama vjerovatno je da je vaša biljka zaražena štetočinama. Vodom uklonite štetočine sa biljke, a zatim, kako biste bili sigurni da se ne vrate, koristite insekticid koji štiti biljke.