Kako zaštititi kožu dok plivate?

Kako zaštititi svoju kožu dok plivate

Ako plivate u bazenu, možda ćete biti zabrinuti zbog zaštite svoje kože od hlora i drugih hemijskih supstanci u vodi. Kupanje u moru sa slanom vodom također može učiniti vašu kožu suhom i nadraženom. Da biste zaštitili kožu dok plivate, počnite pripremiti kožu tuširanjem i nanosom hidratantnom kremom. Nakon što plivate, možete kožu tretirati tako da se osjeća mekom i osvježenom. Evo kako zaštititi kožu dok plivate.

Pripremanje kože prije plivanja

Tuširajte se prije nego što krenete na plivanje. Započnite ispiranjem tijela vodom pod tušem. Na taj ćete način osigurati da vam koža ne bude znojava, prljava, a što može djelovati s hlorom što bi izazvalo iritaciju na vašoj koži. Vlaženje kože i kose također može spriječiti vašu kožu da upije više hemikalija ili soli u vodu.

Stavite hidratantnu kremu. Koristite gustu hidratantnu kremu koja sadrži skvalen i cink. Ovi sastojci pomoći će vam da zaštitite vašu kožu od hemikalija i tvari u vodi.

Stavite vodootpornu kremu za zaštitu od sunca. Zaštitite svoju kožu od sunca nanošenjem kreme za sunčanje koja je vodootporna nakon što nanesete hidratantnu kremu najmanje 15 minuta prije nego što izađete vani.

Uvijek nanesite kremu za sunčanje svaki put kada izađete iz vode kako biste osigurali da je vaša koža zaštićena od sunca i to najmanje svaka dva sata.

Tretman kože nakon plivanja

Istuširajte se nakon što završite s plivanjem. Krenite do tuša čim izađete iz vode. Tuširanje odmah pomoći će uklanjanju hlora ili soli s vaše kože prije nego što ona ima priliku isušiti je ili izazvati iritaciju.

Koristite blagi gel za tuširanje. Nanesite blagi gel za tuširanje na kožu dok se tuširate. Koristite toplu ili hladnu vodu jer vruća voda može isušiti kožu. Obavezno oprati cijelo tijelo, uključujući i stopala i nožne prste.

Kosu također trebate oprati tokom tuširanja, jer hemikalije u vodi u bazenu mogu oštetiti kosu ako predugo ostanu na vašem vlasištu.

Slana voda takođe može štetiti vašoj kosi, tako da se nakon plivanja u moru trebate tuširati blagim gelom za tuširanje.

Držite kožu mekom i nanošenjem hidratantnog sredstva. Nakon tuširanja stavite hidratantnu kremu ili losion na kožu. To će vam pomoći da vaša koža ne postane previše suha. Losion stavite na cijelo tijelo, uključujući između nožnih prstiju i iza ušiju.

Minimiziranje oštećenja na vašoj koži

Plivajte u otvorenom bazenu ili u slatkoj vodi. Vanjski bazeni omogućavaju hemikalijama u vodi da odu u zrak, ostavljajući manje njih koje mogu oštetiti vašu kožu. Slatkovodni bazeni za koje je poznato da imaju čistu vodu također su dobra opcija jer ne sadrže sol ili druge tvari koje mogu oštetiti vašu kožu.

Ako ćete plivati u zatvorenom, idite na bazen koji ima dobru ventilaciju i nizak sadržaj hlora.

Ne zadržavajte se u vodi predugo. Što duže provodite u vodi, više štete nanosite svojoj koži. S vremenom će se vaša koža početi osipati i postat će suha zbog hemikalija u bazenu. Napravite pauze i pokušajte da ne ostanete u vodi duže od dva do tri sata.

Slijedite redovnu rutinu prije i poslije plivanja. Obavezno se tuširajtei stavite kremu za sunčanje prije nego što skočite u bazen ili ocean. Zatim se uvijek odmah tuširajte i ponovo hidrirajte kada izađete iz vode. Redovna rutina prije i poslije plivanja osigurat će da vaša koža ostane zaštićena dok plivate.